Tark maja HDL

TARK MAJA, NUTIMAJA (HEAL ASJAL MITU NIME) – MIS IMEASI SEE VEEL ON?

Tänapäeva hoonetesse rajatud automaatikasüsteemidega on võimalik saavutada mugavust ja luksust, ja seda kõike samaaegselt aja-  ning energiakulude säästuga. Samas võimaldab tark ja nutikas süsteem läbi interneti hallata ja kontrollida kaugjuhtimise teel kogu hoone elektri- ja tehnosüsteeme. Kõige enamlevinumaks automaatikasüsteemide kasutuskohaks on valgustuse juhtimine ja ruumide sisekliima reguleerimine (kütte-, ventilatsiooni- ja jahutusseadmete töö optimeerimine).

internet

Targa maja süsteemi internetivõrku ühendamine avardab kasutamise võimalusi veelgi. Esiteks saab alati heita pilgu peale kodu tehnosüsteemide toimimisele, ja seda suvalisest punktist maailmas. Süsteemi töö häirete või ebakõlade puhul saada operatiivselt infot, näiteks nutitelefoni. Samas saab nutitelefoni kasutada ka kodus, diivanilt tõusmata, et juhtida valgustust, kliimat, muusikakeskust jne.

Turvalisus

Nutimaja süsteemi saab integreerida erinevaid läbipääsu-, valve- ja videosüsteeme. Näiteks kodust lahkumisel ja maja/korteri valvestamisel kontrollib süsteem, kas aknad uksed on suletud, ajutised elektritarbijad (triikrauad jms.) lülitatakse el. võrgust automaatselt välja, digikiledega muudetakse aknad läbipaistmatuks või kardinad sulguvad automaatselt jne.

Pikemalt eemal viibides saab simuleerida kohalolekut, seda just hämaral ajal valgustusega.

Välis- ja sisevalgustus Inimkeskne valgustus

Me laiuskraadidel elades on valgustusepaneerimine väga oluline. Inimese nägemine mõjutab meie erksust, tähelepanu, väsimust – seega kogu enesetunnet. Õige valgustugevus säästab silmi ja mõjub positiivselt enesetundele. Samas aitab valgustuse nutikas juhtimine kokku hoida kulusid. Siin on abiks nii liikumis- ja kohaloleku-,  kui ka päevavalgusega arvestavad andurid.

Ka välisvalgustust lülitavad automaatselt hämara-andurid.

Välis- ja sisekardinad, digikiled

Veel üks lisavõimalus siseruumides mugava kliima ja ka privaatsuse hoidmisel. Ruumide ülesoojenemist (ehk liigseid jahutuskulusid) aitab vältida automaatne kardinate sulgemine ja avanemine vastavalt päikese liikumisele.  Samuti võib kardinad sulgeda päikeseloojangul ja avada päikesetõusuga. Digikiledega on võimalik muuta aknaklaaside läbipaistvust 0-95%, erinevaid võimalusi on palju.

helindus

Targa maja juhtimissüsteemiga saab siduda ja koos toimimapanna kolmandate osapoolte kvaliteetseid audio ja kodukinosüsteeme.  Ka välisvalgustust lülitavad automaatselt hämara-andurid.

Tüüpilise nutikodu näidis